Co a jak v přírodní dekorativce - moje tipy

Od začátku své kosmetické a vizážistické kariéry pracuju jen s přírodními značkami, i přesto, že mám nějaké povědomí a zkušenosti také s těmi konvenčními. Dosud jsem se nesetkala s tím, že by při používání přírodní dekorativky byly nějaké nepřekonatelné limity a nejčastějším „nedostatkem“ bývá většinou výdrž, respektive voděodolnost. Vyzkoušela jsem mraky produktů a ne všechny jsou samozřejmě TOP, a proto bych vám ráda představila ty nejlepší, s kterými jsem zatím měla tu čest.

Moje klientky se často obávají, že přechod na přírodní dekorativní kosmetiku jim v oblasti make-upu, chcete-li báze, neposkytne dostatečné krytí, na jaké jsou zvyklé při používání silikonových „masek“ od vyhlášených značek. Když pominu to, že cílem správné péče o pleť je to, aby už nebylo potřeba nic zakrývat, což také vždy svým klientkám zdůrazňuji, i tak lze mezi bio značkami natrefit na opravdové poklady. Jedním z nich je například make-up Anti-aging od Annemarie Börlind, který je zejména vhodný na sušší a zralou pleť, kterou krásně sjednotí a zároveň jí poskytne potřebnou výživu. Společnost BÖRLIND GmbH ovšem myslí také na pleť citlivou a problematickou a tam potom nastupuje dceřinná značka DADO SENS a její hypoalergenní make-up s jemnější konzistencí, ale přesto uspokojivým krytím. Pro pleť vyloženě mastnou mi potom jako ideální řešení přijdou minerální make-upy například od sousedů z Polska, jejichž počin pod názvem Annabelle Minerals se svými třemi typy minerálních make-upů uspěšně útočí na u nás známé a prozatím dostupné značky jako Lily Lolo, Everyday Minerals a podobně. Jejich cena je oproti těmto poloviční, přesto kvalitou a vlastnostmi rozhodně nezaostává. Já také zbožňuji jejich štětce, které jsou velmi cenově přijatelné a dobře se mi s nimi pracuje.

V souvislosti s již zmiňovanou NEvoděodolností se občas ženy potýkají s rozmazáváním řasenky. Já osobně jsem s tímto problém nikdy neměla, i tak ale ne každá přírodní řasenka mi úplně vyhovuje. Řasenky bez chemie jsou samozřejmě rozpustné ve vodě, a proto podlehnou případným slzičkám a pocení. Vždy doporučuju nelíčit si příliš spodní řasy a samozřejmě v případě slzení oka jen lehce osušit kapesníčkem. Mezi moje nejoblíbenější řasenky potom patří opět produkty Annemarie BÖRLIND a to především „model“ Precision & Care s vysokým obsahem ricinového oleje, který působí na výživu a růst řas. Krásně prodlužující je také kousek od profesionální značky Phyt´s, kterou v běžném obchodě sice neseženete, ale je dostupná u „bio“ kosmetiček. V současné době už se dají sehnat i řasenky ve více barvách, nabízí je například francouzská Couleur Caramel, v jejíž případě je celkové portfolio produktů na líčení velmi rozsáhlé.

Další kapitolou jsou oční stíny, kterých je dnes v biosféře opravdu nepřeberné množství. Já upřednostňuji ty kompaktní, ale občas se „rozvášním“ i s těmi minerálními. Nejširší nabídku má potom již zmiňovaný Couleur Caramel a těsně v patách je mu značka ZAO, jejíž barvičky a pigmentace jsou opravdu skvostné. Obě značky mají potom v nabídce taky nádherné rozjasňovače, Couleur Caramel práškový a ZAO kompaktní a já se opravdu nedokážu rozhodnout, který mám raději. Uspokojivou nabídku stínů má také značka Zuii, u které bych vypíchla především již předsestavené Quatro paletky očních stínů. Ten, kdo si rád na očku vykreslí také linku pak podle mě bude nadšený z černé klasiky značky Veg-up a pro ty odvážnější pak opět ZAO a Couleur Caramel, který navíc každoročně přichází i s limitovanými edicemi stínů a linek v opravdu kouzelných barvách. Velice příjemné a dobře držící linky jsem objevila také u značky 100% Pure, které mě oslnily hlavně svojí nebývalou velikostí a navíc opravdu krásně voní po ovoci. Pokud ovšem patříte spíše mezi fanoušky klasických tužek na oči, určitě musíte vyzkoušet ty od Lavery, dobře se s nimi pracuje a také slušně drží, ti náročnější si pak asi vyberou opět Annemarie BÖRLIND, kde se myslelo také na rozmazávání a každá tužka má tedy na druhém konci pěnový aplikátor. Neměli bychom však zapomínat taky na obočí, které já osobně nejraději upravuju pomocí stínů. Tuhle moji vášen pak dokonale uspokojí Couleur Caramel a jejich dvě paletky, pro blondýny a pro brunety a jako perličku bych rozhodně doporučila pořízení stylingového pečujícího gelu na obočí od Lavery, nabízí ho ve dvou provedeních, transparent a světlý oříšek.

Troufám si říct, že jedním z nejožehavější produktů dekorativní kosmetiky vůbec, jsou rtěnky a lesky na rty. Osobně snad neznám ženu, která by nějaké to „mazátko“ na pusu nepoužívala, i přesto, že se jinak téměř nelíčí. Opět vás ale musím upozornit, že pokud očekáváte „neslíbatelné“ skvosty, které vydrží vášnivé polibky vašeho milého i posvícenský hodokvas, budete možná trochu zklamané. Ne že by přírodní rtěnky nedržely, ale přece jen obsahují složky našemu tělu blízkéí, a proto je nelze srovnávat s „lepidly“ z drogerie. I tak musím poznamenat, že jsem jejich trvanlivostí byla velmi mile překvapena a to v podstatě napříc všemi značkami a čeho jsem se naopak nikdy nedočkala, jsou vysušené a popraskané rty, na které jsem při používání konvečních rtěnek docela trpěla. Samozřejmě, že je ovšem potřeba dodržovat určitou „discilínu“, pokud vaše rty zdobí nějaká ta přírodní lahůdka, a to především neotírat se příliš kapesníkem, natož tak do rukávu, a omezit také „vzlhčování“ rtů jazykem. Velmi dobře pigmentované a trvanlivé rtěnky najdeme třeba mezi produkty Couleur Caramel, Annemarie BÖRLIND a Zuii, v mojí osobní sbírce se pak nachází i luxusní kousek od americké značky Ilia Beauty, která je velmi příjemná, nicméně cenově o chloupek jinde, než rtěnky předem zmíněných značek. Kromě rtěnek klasických se můžeme setkat i se rtěnkymi v tužce, které mi přijdou velmi praktické, nabízí je například Couleur Caramel a příjemné jsou také tekuté rtěnky od Zuii a Veg-up, které si ovšem nepleťme s v současné době populárními everlasting tekutými rtěnkami. Ty přírodní mi přijdou spíše jako lepší, velmi dobře pigmentované lesky na rty. Já je mám teda velmi ráda, nevyžadují použití konturovací tužky, nerozpíjí se do vrásek kolem rtů a vydrží toho určitě více než klasický lesk.

Ráda bych se pak také pozastavila u korektorů. Producenti přírodních značek jich vyplodili opravdu nepřeberné množství, od tekutých, přes tuhé, korektory v tyčince, až po ty minerální. Těmi posledními jsem osobně byla docela příjemně překvapená, i když mírně vrásčitému očku už úplně nelahodí. Jako jedny s nejlepších bych potom hodnotila ty tuhé od Couleur Caramel, které hezky kryjí, dobře drží, ale rozhodně vás nevyhladí jako ty konvenční, protože neobsahují žádný „zázračný“ silikon. Zajímavým produktem je potom korektor v tužce od značky Zuii a korektor na tmavé kruhy pod očima od francouzských Phyt´s.

Stejně jako u konvenčních značek, i u těch přírodních se už setkáme s řadou „vychytávek“ a já bych na některé z nich ráda upozornila. Oslovila mě například matující báze pod make-up od americké 100% Pure, krásně se roztírá a stačí jí opravdu malinko a navíc pleť zanechá opravdu sametově hebkou. Značka dále nabízí nebývalé množství odstínů tvářenek, které snad do konce života stihnu vyzkoušet. Dalším produktem, který jsem si opravdu oblíbila jsou rozjasňující a bronzující perly od Couleur Caramel, když pominu to, jak krásně vypadají, když je už jen držíte v ruce, na pleti dělají opravdu hezké efekty. Italská značka Veg-up pak kromě již zmiňovaných linek na oči nabízí také tekuté tužky v pěti poměrně netradičních odstínech, které se chovají v podstatě jako tekuté linky, ale dámy, nezapomeňte, jsou to tužky. Stejně tak značka ZAO pak místo lesku či tekuté rtěnky nabízí lak na rty, který má podobné vlastnosti jako tyto dva klasické produkty.

Za zmínku stojí také netoxické laky na nehty, ketré sice nemají nálepku BIO, ale aspoň neobsahují ty nejvíce toxické látky, které jsou obsaženy v konvenčních lacích na nehty. Jejich vlastnosti jsou v podstatě totožné, dle mých dosavadních zkušeností dobře drží, barevná škála je poměrně široká a aplikace stejná jako u laků z drogerky. Jedinou mnou vyzkoušenou výjimkou jsou laky Little Ondine, které nejsou cítit jako ostatní laky a na jejich odstranění nepotřebujete odlakovač, stačí jen šikovné prsty a lak sloupnout. Je to přírodní, rychlé a praktické, nicméně to má i svá specifika jako například vyvarovat se kontaktu s teplou vodou až 3 hodiny po aplikaci.

Co mě osobně v nabídce těchto značek trochu chybí jsou konturovací platky krémových produktů, ale je fakt, že zkušená vizážistka si vystačí bez problémů i s momentálně dostupnou nabídkou. Naopak mě zase těší paletky očních stínů „pro náročné“ od Couleur Caramel a ta chystaná v bambusovém obalu od ZAO a také paletky 100% Pure, které kromě krásných stínů obsahují také rozjasňující pudr a tvářenku. Některé značky pak nabízí tzv. refill produkty, což znamená, že si ze stínů, pudrů a tvářenek můžete sestavovat paletky vlastní.

Závěrem bych ráda dodala, že i přesto, že je nabídka v oblasti bio dekorativní kosmetiky opravdu veliká, jistě se najdou jedinci, pro které bude nedostatečná. K tomu bych ráda poznamenala toto: je potřeba mít na paměti, že úkolem přírodní kosmetiky je hlavně podtrhnout přirozené vlastnosti a krásu každé z nás a tomu jsou také většinou přizpůsobeny odstíny a barvy a jejím hlavním smyslem pak ulevit našemu zatěžovanému organismu od dalších chemických látek, s kterými denně přichází do styku, což si troufám tvrdit plní na 100%.

 

Text: Tereza Rézy Poláčková

Photo by Manu Camargo on Unsplash